Koncert dla Mateusza

Własna droga Mateusza

Reporter: Dorota Gapska, zdjęcia: Marcin Oliński

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”. Słowa Jana Pawła II najlepiej oddają cel koncertu charytatywnego zorganizowanego dla Mateusza Bożuchowskiego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną w Koninie. Koncert z udziałem gwiazd polskiego jazzu odbył się w Konińskim Domu Kultury, 25 lutego br. KDK był współorganizatorem wydarzenia.

Dla Mateusza, ośmiolatka chorego na dziecięce porażenie mózgowe, zaśpiewali: Anna Serafińska, Andrzej Dąbrowski, Janusz Szrom i Lora Szafran. Wokalistom akompaniowali muzycy jazzowi, których do udziału w koncercie zaprosił Stanisław Fiałkowski.
– Muzycy i wokaliści występują dzisiaj przed Państwem jako wolontariusze. Bohaterem koncertu jest Mateusz, jego brat bliźniak Szymon oraz ich rodzice – Olga i Maciej. To dzięki nim i Fundacji Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej filia w Koninie, możemy tutaj być i pomóc spełnić marzenia tego młodego człowieka. Jedno z nich to możliwość samodzielnego pójścia własną drogą.

8-letni Mateusz to uczeń Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie. Wraz ze swoim bratem bliźniakiem Szymonem urodził się dwa miesiące za wcześnie i niestety konsekwencje tego widoczne są do dziś. Ma rozpoznane mózgowe porażenie dziecięce pod postacią obustronnego porażenia kurczowego (spastyka). Nie chodzi samodzielnie. Chłopiec wymaga więc stałej i specjalistycznej rehabilitacji, która przynosi coraz lepsze efekty. I właśnie na pokrycie kosztów rehabilitacji zbierano pieniądze podczas  koncertu.