(kiedyś poproszony zostałem do jakichś celów o zestawienie moich stosunków kulturalnych z muzykami niemieckimi – podaje artykuł w całości – stąd niezręczna, trzecia osoba) 

Współpraca kulturalna Krzysztofa Kralki z Niemcami rozpoczęła się jeszcze podczas jego studiów na Uniwersytecie Łódzkim, kiedy to jako uczestnik Chóru Akademickiego Uniwersytetu Łódzkiego miał okazje koncertować (w latach 1983 – 1984) w kilku ośrodkach kulturalnych Niemiec. Repertuar tych występów składał się z pieśni chóralnych a capella. 

W czerwcu i lipcu 1988r. Krzysztof Kralka miał okazję współorganizować i gościć grupy jazzowe z Niemiec w ramach „Płockich Spotkań Przyjaźni”, imprezy otoczonej patronatem UNESCO.

Krzysztof Kralka wielokrotnie uczestniczył w programie wymiany kulturalnej miast partnerskich a prowadzony przez niego zespół jazzowy Loft, w czerwcu 1989 roku, jako jedna z pierwszych grup muzycznych miasta pojechała reprezentować płocką kulturę do Darmstadt. Na zaproszenie Prezydenta, Pana Mullera, zespół koncertował m.in. podczas Pikniku Jazzowego w Freizeitzentrum Oberwaldhaus, wspólnie z takimi zespołami jak „Frankfurt Swing All Stars”, „Papa Blues Viking Jazzband” czy „Billy’s Hot Jazz”. Od tego czasu datuje się długoletnia przyjaźń z tamtejszym muzykiem, wokalistą, Helmutem Stutz, który odwiedzał wraz z zespołem „En Haufe Leif Jatz Mussigg” Płock kilkakrotnie.

Na zaproszenie Big Bandu miasta Sant Peter-Ording, we wrześniu 1989 roku, Krzysztof Kralka odbył trasę koncertową po miastach prowincji Slezwig-Holstain, wspólnie z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi.

W listopadzie 1991 roku miała miejsce trasa koncertowa Big Warsaw Band, warszawskiego Big Bandu jazzowego z udziałem Krzysztofa Kralki na saksofonie tenorowym. Zespół, pod kierownictwem Stanisława Fiałkowskiego, koncertował w kilku miejscowościach Środkowych Niemiec.

W lipcu 1992 roku Krzysztof Kralka odwiedził Darmstadt wspólnie z laureatem wielu ogólnopolskich nagród zespołem Vox Clamantis. Koncertowali w wielu miejscach miasta: Auli Justus-Liebig-Haus, Sali Kongresowej Ratusza, Muzeum Zamkowym, Kościele Św. Elżbiety, Pawilonie Muzycznym Herrngarten, Luizenplatz, Platz Merca, Kościele Św. Ducha. W programie koncertu wykonywano kompozycje i aranżacje utworów wokalnych Krzysztofa Kralki.

Rok 1995 to rok współpracy kierowanego przez Krzysztofa Kralkę zespołu Loft z darmstadzkimi i amerykańskimi muzykami z Fort Wayne, którzy dali wspólny koncert w płockim MOSiRze podczas Pikniku Międzynarodowego. Trwałe związki z muzykami owocują dotychczasową szeroką działalnością kulturalną na różnych płaszczyznach muzycznych.

W latach 1996 i 1997 Krzysztof Kralka, wspólnie z Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego, brał udział w przedstawieniach Wielkiego Cyrku Świątecznego w Sztutgarcie, skupiającego największych artystów cyrkowych świata.

W czerwcu 1998 zespół Loft dał cykl koncertów jazzowych na rynku Darmstadt.

Na zaproszenie Dr Wolframa Knauera, Dyrektora Instytutu Jazzu, w październiku 2000 roku zespół Loft koncertował w darmstadzkim Kulturzentrum Bessunger Knabenschule w ramach Forderverein Jazz in Darmstadt. Zespół wystąpił wspólnie z muzykami darmstadzkiego stowarzyszenia jazzowego „Jazz Feraine”.

Latem 2001 roku niemiecki muzyk-klarnecista Rudolf Wodniok przyjechał do Płocka. W studiu Krzysztofa Kralki nagrał swoje ulubione utwory. Do dziś utrzymuje ożywione kontakty internetowe.

Od 10 maja do 1 czerwca 2002 roku w Płockiej Galerii Sztuki miała miejsce wystawa Leszka Szurkowskiego, artysty polskiego pochodzenia od lat mieszkającego w Niemczech. Uroczyste otwarcie uświetnił koncert muzyki New Age Jazz w wykonaniu Krzysztofa Kralki.

W czerwcu 2002 roku Krzysztof Kralka wraz z kierowanym przez siebie Płockim Zespołem Saksofonowym dał koncert uświetniający jubileusz tysiąclecia Akademii Muzyki w Darmstadt.

W dniach 28.03 2003-2.03.2003 Krzysztof Kralka uczestniczył w programie „Poesiebrucke-most poezji” z udziałem doktora Fritza Depperta – poety i muzyków jazzowych: Anne Hes i Thomasa Heldmana. Wspólnie z muzykami z Niemiec, zespół Loft pod kierownictwem Krzysztofa Kralki, zagrał koncert w Pubie „Kino”. Koncert zakończył się wspólnym jam session.