http://www.kralka.pl/wp/obrazki/img200-2.jpg

Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów. Łączy słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Koncerty festiwalowe odbywają się w starych kościołach i klasztorach, zamkach i muzeach.

Sama muzyka też różni się od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. Dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu.

W tym roku Kolory Polski obejmują 20 koncertów w takich miejscach, jak zamki w Oporowie i Uniejowie, sulejowskie opactwo cystersów, romański kościółek św. Idziego w Inowłodzu, klasztor salezjanów w Lutomiersku i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie koło Wielunia.

Wzorem ubiegłego roku będzie można wziąć udział w wycieczkach, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Autokary przewiozą melomanów – wędrowców z Łodzi do miejsca koncertu, zatrzymując się po drodze w najciekawszych zakątkach.

PROGRAM FESTIWALU ?KOLORY POLSKI?

KONCERT 1 (INAUGURACYJNY)
22 czerwca 2007 (piątek), godz. 19.00
Łódź, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22

Wystąpi:
Zespół ?Kwadrofonik? ? laureat Grand Prix Telewizji Polonia na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia ?Nowa Tradycja? 2006 ? w składzie: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik ? fortepian [Lutosławski Piano Duo], Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękała – perkusja [Hob-Beats Duo].

W programie:
projekt ?Kwadrofonik? – autorskie opracowania polskich pieśni ludowych.

KONCERT 2
30 czerwca 2007 (sobota), godz. 19.00
Tubądzin, Muzeum Walewskich

Wystąpią:
Olga Pasiecznik – sopran, Natalia Pasiecznik ? fortepian.

W programie m.in.:
Wolfgang Amadeusz Mozart ? Das Veilchen KV 476 (sł. J. W. von Goethe), Wolfgang Amadeusz Mozart ? Warnung K 433 (416c), Wolfgang Amadeusz Mozart ? Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte KV 520 (SŁ. Gabriele v. Baumberg), Wolfgang Amadeusz Mozart ? Sei du mein Trost KV 391 (sł. J. T. Hermes), Wolfgang Amadeusz Mozart ? Un moto di gioja KV 579 (sł. Lorenzo da Ponte), Feliks Mendelssohn ? Das Mädchens Klage (sł. F. Schiller), Feliks Mendelssohn ? Neue Liebe op. 19a (sł. H. Heine), Feliks Mendelssohn ? Auf Flügen des Gesanges op. 34 (sł. H. Heine), Maurice Ravel ? 5 ludowych pieśni greckich, Karol Szymanowski ? Pieśni Kurpiowskie op. 58 (wybór): Wysłą burzycka, Ściani dumbek, U jeziorecka, Brzicem kunia, Ukraińskie pieśni ludowe w opr. Mykoły Łysenki: Oj ne swity misiaczeńku (Oj, nie świeć, księżycu), Doszczyk (Deszczyk).

KONCERT 3
1 Lipca 2007 (niedziela), godz. 17.00
Oporów, Muzeum-Zamek

Wystąpi:
Kwartet Sławomira Zubrzyckiego w składzie: Sławomir Zubrzycki ? fortepian, Paweł Wajrak – skrzypce, Magdalena Zubrzycka – wiolonczela, Janusz Antosik – klarnet.

W programie:
?Suita krakowska? – autorski projekt Sławomira Zubrzyckiego i Andrzeja Zaryckiego, oparty na muzyce kompozytorów krakowskich.

KONCERT 4
7 lipca 2007 (sobota), ok. godz. 14.00
Szadek, kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Apostoła, ul. Ogrodowa 1

Koncert na trasie wycieczki Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Łódź ? Warta
http://www.kralka.pl/wp/obrazki/szadek1.jpg

http://www.kralka.pl/wp/obrazki/szadek2.jpg

http://www.kralka.pl/wp/obrazki/szadek3.jpg

?Muzyka w Przyrodzie – Przyroda w Muzyce?
Wystąpią:
Bernadetta W. Grabias ? mezzosopran, Michał Grabias ? fortepian, Krzysztof Kralka – saksofon.
W programie:
Jerzy Bauer ? Malowanki wiejskie (sł. K. Iłłakowiczówna), Obłoki, Lato, Mgły, Słowik, Mogiłka. Jerzy Bauer ? Dlaczego ogórek nie śpiewa (sł. K. I. Gałczyński). Astor Piazzolla ? Tanti Anni Prima. Ennio Morricone ? La Califfa.

KONCERT 5
7 lipca 2007 (sobota), godz. 19.00
Warta, Klasztor oo. Bernardynów, ul. Klasztorna 9

Wystąpi:
Kwartet Tutti e Solo w składzie: Mariusz Derewecki ? skrzypce, Ewelina Pachucka-Mazurek ? skrzypce, Leszek Ziółko ? wiolonczela, Barbara Mucha ? klawesyn oraz Tomasz Gubański ? obój.

W programie:
Adam Jarzębski ? Tamburetta, Marco Uccellini ? Wesele kury z kukułką, James Oswald ? Kwiaty na Cztery Pory Roku: Jean Philippe Rameau ? Kura, Marcin Mielczewski – Canzona prima a due, Antonio Vivaldi ? La Pastorella, Lato z cyklu Cztery Pory Roku, Koncert La Tempesta di Mare na obój, dwoje skrzypiec i basso continuo.

KONCERT 6
8 lipca 2007 (niedziela), godz. 17.00
Lutomiersk, klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3

Wystąpią:
Daniel Prajzner – organy, Tomasz Ślusarczyk – trąbka barokowa, Stanisław Majerski – trąbka barokowa, Ryszard Haba – oryginalne kotły barokowe.

W programie:
Anonymus (XVII w., Hiszpania) ? Canciones de Clarines, Jan Pieterszoon Sweelinck – Echo Fantasia in d, Jean Philippe Rameau ? Airs de Triomphe, Marc?Antoine Charpentier – Deux Airs de Trompette, Georg Muffat – Toccata septima z Apparatus musico-organisticus, Andre Philidor – Marche de timballes, Henry Purcell – Rondeau z opery Abdelazar, Jeremiah Clarke – The King’s March, Nicolaus Bruhns – Preludium i fuga e – moll, George Friedrich Haendel – Water Music ? suita D-dur.

KONCERT 7
14 lipca 2007 (sobota), godz. 21.00
Inowłódz, kościół p.w. św. Idziego

Sambor Dudziński Etno Show

W programie m.in.:
Sambor Dudziński ? Śnicość (sł. M. Białoszewski), O wróbelku (sł. K. I. Gałczyński), Chcę do ciebie (sł. S. Dudziński), Eric Satie ? Gnossienne III (transkrypcja), George Gershwin – Summertime.

KONCERT 8
15 lipca 2007 (niedziela), godz. 19.00
Łowicz, Muzeum, Stary Rynek 5/7 Wystąpi zespół Lautari w składzie:

Wystąpią:
Maciej Filipczuk – skrzypce, Zbigniew Łowżył – fortepian, Michał Żak – klarnet, flety, bombarda, zurna, Robert Siwak – instrumenty perkusyjne (gościnnie).

W programie m.in.:
Aman (muz. trad.), Oikos (muz. trad.), Sharakan (muz. trad.), Zartounk (muz. trad.), Tańce dewa (muz. Maciej Filipczuk), Mondilatos (muz. trad.), Agape (muz. trad.), Kemanche ( muz. trad.), Azaran (muz. trad.), Prodromos (muz. trad.), Giedan gałmaz (muz. Michał Żak), Lautareasca ( muz. M. Filipczuk), (aranżacje utworów: Maciej Filipczuk, Zbigniew Łowżył, Michał Żak).

KONCERT 9
21 lipca 2007 (sobota), godz. 19.00
Łęczyca, klasztor oo. Bernardynów, ul. Poznańska 18a

Wystąpią:
Ewa Uryga ? śpiew, Piotr Wierzchałek – organy.

W programie:
Utwory religijne z różnych kultur i epok w adaptacji na głos i organy, m.in. utwory gospel, kompozycje klasyczne z XVIII w. i współczesne utwory religijne.

KONCERT 10
22 lipca 2007 (niedziela), godz. 20.22
Łódź, Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3

Projekt multimedialny ?Urodzony 22 lipca?.

Wystąpią:
Jarosław Lublin, Tomasz Wiracki ? instrumenty elektroniczne, Chór Towarzystwa Śpiewaczego ?Lutnia? w Zgierzu pod dyrekcją Dawida Bera.

KONCERT 11
28 lipca 2007 (sobota), godz. 21.00
Inowłódz, kościół p.w. św. Idziego

Wystąpią:
Aleksandra Lipińska – śpiew, Wojciech Lipiński – gitara klasyczna, syntezator gitarowy, Maciej Strzelczyk – skrzypce, Andrzej Zielak – kontrabas, Radosław Bolecki – perkusja, instrumenty perkusyjne.

W programie:
tematy jazzowe z polskich filmów: ?Nóż w wodzie?, ?Lalka?, ?Polskie drogi?, ?O7 zgłoś się?, ?Dziecko Rosemary?, ?Jan serce?.

KONCERT 12
29 lipca 2007 (niedziela), godz. 21.00
Uniejów, Muzeum-Zamek (dziedziniec)

Wystąpi:
Zespół Odpust Zupełny

W programie m.in.:
Tańce ze zbioru Orchesographie (1588, Francja) Pieśni ze zbioru Cantigas de Santa Maria (XIII w., Hiszpania), Pieśń o kole rycerskim (XVI w., sł. anonimowe, muzyka: zespół), Wesoły nam… ? taniec polski (XVI, muz. i sł. anonimowe), O cnocie (sł. M. Rej, muz. anonimowa), Pizochara ? taniec włoski (XVI w., muz. anonimowa).

KONCERT 13
4 sierpnia 2007 (sobota), godz. 14.00?
Łask, kolegiata p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła, ul. Warszawska 15

Koncert na trasie wycieczki Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Łódź ? Sieradz

Wsytąpi:
Krzysztof Urbaniak ? organy

W programie:
Dieterich Buxtehude – Praeludium in g BuxWV 163, Toccata in G BuxWV 164, Canzona in d BuxWV 168, Tabulatura warszawska (XVII w.) – Praeludium Primi Toni, Fuga, Mikołaj z Krakowa – Preambulum in F, Krzysztof Urbaniak – improwizacja Hommage ? Nicolaus Cracoviensis, improwizacja Toccata vel Preambulum, Jan Pieterszoon Sweelinck – wariacje na temat pieśni Est ce Mars, Matthias Weckmann – Canzona in c.

KONCERT 14
4 sierpnia 2007 (sobota), godz. 19.00
Sieradz, kościół farny, ul. Kolegiacka 11

Wystąpi:
Scholares Minores pro Musica Antiqua – dziecięcy zespół muzyki dawnej z Poniatowej.

W programie m.in.:
Alle psallite (Anonim, XIII w.), Bądź wiesioła Panno czysta (Anonim, XV w.), Mikołaj z Radomia – Alleluia, Wacław z Szamotuł ? Ach, mój niebieski Panie, Josquin des Pres ? In Te Domine Speravi, Arlando di Lasso ? Adoramus Te Christe, Stanisław Sylwester Szarzyński ? Jesu spes mea, Breve Regnum (anonim polski, XVI w.), Mikołaj z Krakowa ? Rex, Tylman Susato ? Danserie, Mikołaj z Krakowa ? Aleć nade mną Wenus, Toinot Arbeau ? Pawana, Orland di Lasso ? Echo, Henry Purcell ? Sound the Trumpet, Praetorius ? Kurant, Hungaresca (Anonim, XVI w.).

KONCERT 15
5 sierpnia 2007 (niedziela), godz. 17.00
Lutomiersk, klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3

Wystąpią:
Maciej Sikała – saksofon, Romuald Erenc – gitara, Krzysztof Ostrowski ? organy.

W programie m.in.:
utwory Antonio Vivaldiego, Joaquina Rodrigo, Ennio Morricone, Macieja Sikały, Romualda Erenca, Krzysztofa Ostrowskiego oraz improwizacje.

KONCERT 16
11 sierpnia 2007 (sobota), godz. 19.30
Sulejów, Opactwo Cystersów p.w. św. Tomasza, ul. Opacka 13

Wystąpią:
Piotr Pławner – skrzypce, Wojciech Pławner – skrzypce, Marek Toporowski ? organy.

W programie:
Dietrich Buxtehude ? Wie Schoen leucht? uns der Morgenstern, Johann Sebastian Bach ? Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004 na skrzypce solo, Johann Sebastian Bach ? Toccata G-dur, Jiri Cart ? Sonata na skrzypce i basso continuo, Antonin Kammel ? Sonata na skrzypce i basso continuo, Wolfgang Amadeusz Mozart ? Ouverture C-dur KV 339, Georg Friedrich Haendel ? Sonata D-dur op. 1 nr 13, Niccolo Paganini ? Kaprys nr 24 na skrzypce solo.

KONCERT 17
15 sierpnia 2007 (środa), godz. 18.00
Sulejów, Opactwo Cystersów p.w. św. Tomasza, ul. Opacka 13

Kapela Jasnogórska Jana Tomasza Adamusa

Oprawa muzyczna mszy św. w oparciu o zabytki klasztoru Paulinów na Jasnej Górze

Wystąpią:
Marzena Lubaszka ? sopran, Jacek Ozimkowski – bas, Adam Pastuszka, Juliusz Żurawski – skrzypce, Igor Cecocho, Artur Erenfeld – trąbki, Janusz Musiał – kontrabas, Jan Tomasz Adamus ? organy, kierownictwo artystyczne.

Wykorzystane utwory:
Introit: Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata kościelna C-dur KV 226, Kyrie i Gloria: Marcin Józef Żebrowski – Missa ex D, Gradual: Marcin Józef Żebrowski – Credidi, Credo: Marcin Józef Żebrowski – Missa ex D, Offertorium: Michał Haydn – Ave Regina A-dur, Sanctus, Benedictu, Agnus Dei: Marcin Józef Żebrowski – Missa ex D, Communione: Marcin Józef Zebrowski – Benedictus, Deo Gratias: Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata kościelna C-dur KV 263.

KONCERT 18
18 sierpnia 2007 (sobota), godz. 19.00
Warta, kościół św. Mikołaja, ul. Kaliska 3

Wystąpią:
Chór Kameralny FŁ pod dyrekcją Macieja Salskiego, muzycy ludowi regionu Kujaw i doliny Warty, Apolonia Nowak ? śpiew biały.

W programie:
K. Szymanowski – Pieśni Kurpiowskie na chór a?cappella, M. Stańczyk – kompozycja specjalna, inspirowana pieśniami ludowymi regionu Kujaw i doliny Warty.

KONCERT 19
19 sierpnia 2007 (niedziela), godz. 19.00
Ożarów, Muzeum Wnętrz Dworskich – Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Wystąpi:
Zespół Polski Marii Pomianowskiej.

W programie m.in.:
Jacek Urbaniak – Hac Festa Die (na bazie sekwencji z Graduału Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego XIII w.), Chorea Polonica – Anonim polski (XVI w.) Hej św. Jónie – polska melodia ludowa, Maria Pomianowska – Pieśń dziewczyny (na bazie melodii ludowej z Tracji), Ross Daly – Band-a-Amir, Lipa – polska melodia ludowa, Lamento di Tristano, La rotta – Anonim włoski (XIV w.), Saltarello – Anonim włoski (XIV w.), O Janie, polka rzeszowska, Nabożna żona – polskie melodie ludowe Improwizacja na motywach oberka i polki, Stoi lipeńka – polska melodia ludowa, Fryderyk Chopin ? mazurki op. 68 nr 2 i op. 33 nr 2, Wyrwany – Anonim polski (XVI w.) , Dobry taniec – Anonim polski (XVII w.).

KONCERT 20 (FINAŁOWY)
25 sierpnia 2007 (sobota), godz. 18.00
Łódź, Filharmonia Łódzka im. A Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22

Wystąpi:
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Marcin Wolniewski ? dyrygent.

W programie:
Projekcja filmów animowanych Świteź (2007) oraz Piotruś i Wilk (2006) produkcji Łódzkiego Studia Filmowego Se-ma-for, z muzyką na żywo.