Współpraca kulturalna z Niemcami
Moja współpraca kulturalna z Niemcami rozpoczęła się jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie Łódzkim, kiedy to jako uczestnik Chóru Akademickiego Uniwersytetu Łódzkiego miałem okazję koncertować (w latach 1983 – 1984) w kilku ośrodkach kulturalnych Niemiec. Repertuar tych występów składał się z pieśni chóralnych a capella.
W czerwcu i lipcu 1988r. miałem okazję współorganizować i gościć grupy jazzowe z Niemiec w ramach „Płockich Spotkań Przyjaźni”, imprezy otoczonej patronatem UNESCO.
Wielokrotnie uczestniczyłem w programie wymiany kulturalnej miast partnerskich. W czerwcu 1989 roku grupa jazzowa Loft, jako jedna z pierwszych grup muzycznych miasta, pojechała reprezentować płocką kulturę do Darmstadt. Na zaproszenie Prezydenta, Pana Mullera, zespół koncertował m.in. podczas Pikniku Jazzowego w Freizeitzentrum Oberwaldhaus, wspólnie z takimi zespołami jak „Frankfurt Swing All Stars”, „Papa Blues Viking Jazzband” czy „Billy’s Hot Jazz”. Od tego czasu datuje się długoletnia przyjaźń z tamtejszym muzykiem, wokalistą, Helmutem Stutz, który odwiedzał wraz z zespołem „En Haufe Leif Jatz Mussigg” Płock kilkakrotnie.
Na zaproszenie Big Bandu miasta Sant Peter-Ording, we wrześniu 1989 roku, odbyłem trasę koncertową po miastach prowincji Slezwig-Holstain, wspólnie z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi.
W listopadzie 1991 roku miała miejsce trasa koncertowa Big Warsaw Band, ze mną na saksofonie tenorowym. Zespół koncertował w kilku miejscowościach Środkowych Niemiec.
W lipcu 1992 roku odwiedziłem Darmstadt wspólnie z Vox Clamantis. Koncertowaliśmy w wielu miejscach miasta: Auli Justus-Liebig-Haus, Sali Kongresowej Ratusza, Muzeum Zamkowym, Kościele Św. Elżbiety, Pawilonie Muzycznym Herrngarten, Luizenplatz, Platz Merca, Kościele Św. Ducha. W programie koncertu znalazły się moje kompozycje i aranżacje utworów wokalnych.
Rok 1995 to rok współpracy zespołu Loft z darmstadzkimi i amerykańskimi muzykami z Fort Wayne, którzy dali wspólny koncert w płockim MOSiRze podczas Pikniku Międzynarodowego. Trwałe związki z muzykami owocują dotychczasową szeroką działalnością kulturalną na różnych płaszczyznach muzycznych.
W latach 1996 i 1997, wspólnie z Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego, brałem udział w przedstawieniach Wielkiego Cyrku Świątecznego w Sztutgarcie, skupiającego największych artystów cyrkowych świata.
W czerwcu 1998 zespół Loft dał cykl koncertów jazzowych na rynku Darmstadt.
Na zaproszenie dr Wolframa Knauera, Dyrektora Instytutu Jazzu, w październiku 2000 roku zespół Loft koncertował w darmstadzkim Kulturzentrum Bessunger Knabenschule w ramach Forderverein Jazz in Darmstadt. Zespół wystąpił wspólnie z muzykami darmstadzkiego stowarzyszenia jazzowego „Jazz Feraine”.
Latem 2001 roku niemiecki muzyk-klarnecista Rudolf Wodniok przyjechał do Płocka. W moim studiu nagrał swoje ulubione utwory.
Od 10 maja do 1 czerwca 2002 roku w Płockiej Galerii Sztuki miała miejsce wystawa Leszka Szurkowskiego, artysty polskiego pochodzenia od lat mieszkającego w Niemczech. Uroczyste otwarcie uświetniłem koncert muzyki New Age Jazz.
W czerwcu 2002 roku, wraz z Płockim Zespołem Saksofonowym daliśmy koncert uświetniający jubileusz tysiąclecia Akademii Muzyki w Darmstadt.
W dniach 28.03 2003-2.03.2003 uczestniczyłem w programie „Poesiebrucke-most poezji” z udziałem doktora Fritza Depperta – poety i muzyków jazzowych: Anne Hes i Thomasa Heldmana. Wspólnie z muzykami z Niemiec i zespołem Loft zagraliśmy koncert w Pubie „Kino”. Koncert zakończył się wspólnym jam session.